par fizioterapiju

  1. Vai Šrotas metode ir piemērota jebkurai skoliozei un jebkuram vecumam?

    Šrotas metode ir īpaši domāta idiopātiskai skoliozes formai un ir saprotama bērniem no apm. 8 g.v. Strādājot ar jaunākiem bērniem, var pielietot dažus elementus no Šrotas programmas. Strādājot ar citām skoliozes formām (piem., iedzimtām deformācijām un neiromuskulārām formām) jāņem vērā pacienta spējas sasprindzināt specifisku muskulatūru.

  2. Cik reizes jānāk uz individuālām nodarbībām, lai iemācītos Šrotas metodes skoliozes korekciju?

    Individuāla nodarbība ilgst apm. 45 -60 min. un parasti 10 nodarbības pietiek, lai apgūtu un varētu noturēt visas korekcijas. Pēc tam jāturpina mājas programmu izpildīt, un jānāk uz regulārām kontrolēm. Daži fizioterapeiti piedāvā arī regulāras grupas nodarbības pacientiem ar skoliozi.

  3. Cik ilgi bērnam būs jāturpina regulāri izpildīt skoliozi koriģējošos vingrojumus?

    Strauja augšanas perioda laikā jāvingro ļoti cītīgi - katru dienu kādas 20-30 min. Pēc tam parasti pietiek ar 2-3 x ned., lai varētu noturēt savas korekcijas. Pieaugušais pacients savai korektīvai vingrošanai parasti pievēršas, kad sajūt diskomfortu no asimetriskās stājas. Korektīvā vingrošana bieži vien arī atslogo muguru, ja pēc lielākas fiziskas vai garīgas slodzes tā sākusi sāpēt.
    Korsetes valkātājiem vēlams vingrot katru dienu. (Korektīvo vingrojumu laikā korseti novelk!) Arī atradinoties no korsetes valkāšanas, vingro ikdienas, lai korekcijas neietu zudumā.

  4. Vai bērns ar skoliozi drīkst piedalīties sporta nodarbībās?

    Jaunākie pētījumi ar lielām skolēnu grupām secina, ka normālas skolas/ārpusskolas sporta aktivitātes (2-3 x nedēļā) nepasliktina idiopātisko skoliozi. Tieši otrādi: sportiskas nodarbības uzlabo gan fizisko izturību, gan palīdz izveidot pozitīvāku ķermeņa tēlu bērnam, kas slimo ar skoliozi. (Šinī pētījumā piedalījās arī bērni, kuriem bija jāvalkā korseti.) Ja ir runa par intensīvākām sportiskām aktivitātēm un agresīviem kontaktsportiem, tad par katru gadījumu jāspriež atsevišķi.

  5. Vai pusaudzim, kam nozīmēta skoliozes koriģējoša operācija, arī vajag vingrot?

    Jā. Vajag censties mugurkaula kustīgumu noturēt un saglabāt cik ilgi vien iespējams. Jo kustīgāks mugurkauls, jo labāk padodas operatīvā korekcija un iespējams, mazāk skriemeļus operatīvi jāsaliedē. Tas nozīmē, ka varēs saglabāt vairāk mugurkaula funkciju.

Comments are closed.