Rentgenuzņēmumi

Rentgenuzņēmums ir nozīmīgākā metode, ar ko dokumentēt mugurkaula deformāciju gan izmeklēšanas brīdī, gan salīdzinājumā ar iepriekšējo uzņēmumu. Tam vajadzētu ietvert visu mugurkaulu pilnā garumā un tam jābūt uzņemtam stāvus. Uzņēmumam guļus parasti nav informatīva nozīme un to bez īpašas vajadzības nenozīmē. Attēls muguras-priekšas virzienā jākombinē no divām – krūšu un jostas – daļām, lai mazinātu staru izkliedes radītus attēla kropļojumus. Mazākiem bērniem var pietikt ar vienu uzņēmumu. Liela nozīme ir arī sānu virziena attēlam, tas var būt viens attēls pilnā garumā. Svarīgi uzņemt attēla pilnu platumu, jo nepieciešams redzēt gan ribu lokus, gan arī iegurņa kaulus.

Rentgenuzņēmums saistīts ar rentgenstaru iedarbību, tādēļ bieži atkārtot uzņēmumus bez īpašas vajadzības nevajadzētu. Nepareizi būtu arī izvairīties no jauna uzņēmuma veikšanas brīdī, kad tam ir nepieciešamība, jo starojuma slodze pie mūsdienu aprīkojuma vērtējama kā neliela un lielāks ļaunums tad gaidāms no nepareiza lēmuma pie nepietiekamas informācijas. Salīdzinājumam var teikt, ka trīs attēlu uzņemšana pielīdzināma starojumam, ko cilvēks iegūst lidmašīnā pārlidojot no Eiropas uz Ameriku. Šāds starojums tiek atzīts par nekaitīgu.

Speciālistu vidū valda dažādi uzskati par jauna rentgenuzņēmuma nozīmēšanas biežumu. Ja straujas progresēšanas laikā uzņēmumu vajadzētu atkārtot pat ik pēc 3 mēnešiem, tad pie deformācijas stabilizēšanās tam nevajadzētu notikt biežāk kā reizi gadā.

Rentgenattēlā izliekuma lielums tiek mērīts pēc Koba (Cobb angle) kā parādīts attēlā. Lai pareizi izmērītu Koba leņķi, nepieciešams noteikt katram izliekumam pēdējos piederošos skriemeļus, kas ir uz robežas ar blakusizliekumu un gar to pamatni vilkt līnijas. Leņķi starp līnijām var mērīt tieši, bet ja tas iziet ārpus uzņēmuma robežām, mēra leņķi starp perpendikulārām papilduslīnijām.

Comments are closed.