Ārstēšana ar korsetēm

Ja izliekums rentgenoloģiski pārsniedz 20 grādus pēc Koba un vēl gaidāma  bērna augšana, skoliozes ārstēšanā tiek izmantotas koriģējošas korsetes. To pielietošana pazīstama kopš seniem laikiem un ir neaizvietojama skoliozes ārstēšanas sastāvdaļa. Tās mērķis ir pārtraukt skoliozes progresēšanu un pēc iespējas sasniegt daļēju vai pat pilnīgu korekciju.

Pasaulē tiek pielietotas dažādas formas un veidu korsetes. Tās tiek izgatavotas pēc individuāliem mēriem lai atbilstu mugurkaula izliekumu formai un nodrošinātu koriģējošu kontroli bērna augšanas laikā. Korsešu pielietošanas tradīcijas dažādās valstīs atšķirās. Pirmos panākumus 20.gs vidū Amerikā guva Milvokī tipa korsete ar augstu rāmjveida konstrukciju un fiksējošu gredzenu zem zoda. Korsetes forma pacientiem ir ļoti traucējoša un arī rezultāti no šodienas viedokļa ir visai pieticīgi, tomēr Amerikā šī tipa korsešu pielietošana vēl joprojām turpinās. Nedaudz  vēlāk tika ieviesta simetriska plastikāta korsete, ko nosauca par Bostonas tipa korseti. šī tipa korsete mūsdienās daudzviet pasaulē, īpaši Amerikā, ieņem vadošo vietu, tomēr korsetes būtisks trūkums ir nespēja iedarboties uz telpisko savērpumu. Speciālistu vidū ir viedoklis, ka ārstēšana ar koriģējošām korsetēm Eiropā ir vērtējama kā ļoti veiksmīga. Labākā pieredzē ir izveidojusies, pielietojot franču profesora Šeno (Chêneau) izstrādātās  korseters, kas modificētas pēc profesora Rigo no Spānijas biomehāniskajām korekcijām – RSC korsetes. Kaut arī RSC korsete veido dažādus izliekumus, tomēr tās valkāšana parasti pacientu apgrūtina minimāli. Šīs modifikācijas korsetes ir pieejamas arī Latvijā. Tās izgatavo ārsts, sertificēts tehniskais ortopēds Gundars Rusovs, kurš korsešu izgatavošanu apguvis gan pie profesora Šeno, gan profesora Rigo.

Koriģējošo korsešu lietošana neaizvieto vingrošanu. Lai sasniegtu gaidītos rezultātus vingrošana pēc Šrotas metodes ir jāturpina arī nēsājot korseti, bet ja tā vēl nav uzsākta, steidzīgi jāatrod savs speciālists.

Comments are closed.