Fizioterapija

Konservatīvā ārstēšanā izmanto fizioterapiju vai fizioterapiju kopā ar  korsetēšanu, lai panāktu skoliozei specifiskas korekcijas.

Konservatīvās ārstēšanas prakse rāda, ka pirms augšanas perioda beigām ir reāla iespēja skoliozes progresiju apturēt un pastāvošos izliekumus un ar tiem saistītās stājas asimetrijas krietni samazināt. Savukārt pieaugušam pacientam ar skoliozi, konservatīva ārstēšana ar skoliozei specifisku fizioterapiju novērš plaušu un sirds funkcijas traucējumus, kā arī pozitīvi iespaido sāpju sindromus, ja tādi radušies.

Arī tādu skoliotisko traucējumu, kā asimetrisku auguma turēšanu ieteicams ārstēt ar specifisku, asimetrisku ārstniecisku vingrošanu, lai aizkavētu to, ka traucējums attīstas par īstu, strukturālu deformāciju.  Identificētās stājas asimetrijas ir vispirms jānovērš, tikai tad drīkst izpildīt simetriskus vingrojumus.

Straujas augšanas periodā skoliozes progresēšanas risks ir vislielākais. Ja izliekums jau tad pārsniedz 20 -25 grādus, ārstēšanu ar fizioterapiju kombinē ar koriģējošu korsešu lietošanu. Arī valkājot korseti, fizioterapija jāturpina, un tai ir nozīmīga loma skoliozes pacientiem visas dzīves garumā.
Vairāk kā 80 gadus ilga veiksmīga konservatīvas ārstēšanas pieredze ir Vācijas dienvidrietumos esošajā skoliozes intensīvrehabilitācijas centrā Badsobernhaimā (Asklepios Katharina Schroth Klinik Bad Sobernheim), izmantojot Katrīnas Šrotas skoliozes ārstēšanas metodi, kas pieejama Latvijā un tagad arī Igaunijā.

Comments are closed.