Ķirurģiska ārtstēšana

Ķirurģiska jeb operatīva ārstēšana parasti tiek veikta smagām skoliozes deformācijām, kas pārsniedz 45 grādus un progresija nav apturama ar konservatīviem līdzekļiem. Dažkārt operatīva ārstēšana nepieciešams gadījumos, ja kādu iemeslu dēļ ārstēšana ar fizioterapiju un koriģējošo korseti nav spējusi apturēt skoliozes progresēšanu (mazāk par 10% gadījumu, ja ārstēšana atbilst indikācijām), tomēr biežāk tā nepieciešama gadījumos, kad piemērota “nogaidīšanas un novērošanas” taktika, koriģējošā korsete nav lietota arī pēc 20-25 grādu sasniegšanas un skolioze ir nekontrolēti progresējusi. Arī šādā gadījumā būtu vēlams vispirms pārrunāt ar savu ķirurgu un konsultēties ar skoliožu konservatīvās ārstēšanas speciālistiem, lai pārliecinātos, vai vēl joprojām varētu būt lietderīga fizioterapijas un korsetes pielietošana lai sasniegtu pēc iespējas labāku mugurkaula pozīciju pirms operācijas vai pavisam no tās izvairītos.

Plašāk par to, kad pielietot operatīvu ārstēšanu skatīt sadaļā “indikācijas operācijai”

Operācijas mērķi ir izliekuma korekcija un mugurkaula estētiskā izskata atjaunošana, dažkārt arī sāpju mazināšana, tādēļ skriemeļi tiek nostiprināti korekcijas pozīcijā. Lai to izdarītu, ķirurgs savieno skriemeļus ar stieņiem vai pārstāda daļu no skriemeļiem.

Lai saglabātu mugurkaula balansu, var tikt ievietoti arī papildus stieņi. Lielākais ķirurģiskas skoliozes ārstēšanas trūkums ir augšanas iespēju apturēšana, tādēļ operācijas laiks tiek izvēlēts vecumā, kad gaidāma minimāla tālāka augšana. Savienojot izliekto posmu ar stieņiem, kustības šajā daļā tiek lielā mērā bloķētas, tādēļ palielināta kustību slodze tiek atvirzīta uz nākamajiem brīvajiem skriemeļiem.

Par priekšrocību operatīvai ārstēšanai var uzskatīt iespēju īsā laikā iegūt risinājumu un neapgrūtinot sevi ar ilgstošu korsešu nēsāšanu un vingrošanu. Tomēr jārēķinās, ka ar implantētajām konstrukcijām būs jāsadzīvo visu mūžu.

Ķirurģiskās metodes ir ievērojami attīstījušās, kļuvušas efektīvākas skoliozes korekcijas ziņā un atveseļošanās periods arī ir saīsinājies, tomēr iejaukšanās sarežģītību nedrīkst novērtēt par zemu: operācija tiek veikta tiešā muguras smadzeņu tuvumā un ir iespējamas dažādas komplikācijas.

Comments are closed.